Účtenkový propadák

Státní účtenková loterie přišla za první rok své existence o více než sto tisíc hráčů. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) je přesto s jejím fungováním spokojena. Deklarovaným smyslem hry je motivovat zákazníky k přebírání účtenek v rámci elektronické evidence tržeb (EET).

Pomůže další vlna EET?

Dnes je její úřad spokojen i s menším počtem účastníků. Tvrdí, že úbytek je přirozený. "Nicméně se zaměřujeme na získávání stále nových hráčů. Věříme, že milionu jedinečných soutěžících Účtenkovka pohodlně dosáhne," sdělilo TÝDNU ministerstvo. Zvýšený zájem si slibuje například od poměrně nedávné novinky – registrace účtenek do soutěže pomocí QR kódů.

"Nárůst počtu soutěžících očekáváme i s další vlnou EET, kdy přibude další významný okruh podnikatelů," poznamenala Schillerová, podle níž resort pracuje na dalších vylepšeních. Takový optimismus ovšem nesdílí Jiří Žežulka, někdejší zástupce šéfa Generálního finančního ředitelství a současný daňový expert privátní společnosti APOGEO.

"Pokud nedojde k významným změnám, lze očekávat, že počet hráčů bude i nadále pozvolna klesat. Účtenkovka je produkt na trhu ‚hazardu‘, který je potřeba neustále podporovat a přinášet hráčům nové výzvy," tvrdí TÝDNU. Nesouhlasí s názorem ministryně Schillerové, že případná třetí a čtvrtá vlna EET zvýší o Účtenkovku zájem. "Dá se předpokládat nárůst počtu registrovaných účtenek, nicméně pokud se v loterii nic nezmění, nebudou mít tyto vlny významný vliv na počet hráčů," je přesvědčen Žežulka.

Každý pětadvacátý paragon

Ministerstvo financí hodnotí pozitivně nejen zájem hráčů, kteří se do Účtenkovky v prvním roce fungování zapojili, ale rovněž počet zaregistrovaných paragonů. "Účtenkovku považujeme i v mezinárodním srovnání za úspěšný projekt," uvedlo ministerstvo, podle něhož loterie zvyšuje efektivitu EET. "Smyslem loterie je motivovat zákazníky k přebírání účtenek, což se vzhledem k počtu zaregistrovaných účtenek – zhruba patnáct milionů měsíčně – daří."

Jenže 15 milionů paragonů, které se každý měsíc losují, zase takové terno není. Podle expertních odhadů se počet všech vydaných účtenek pohybuje aktuálně v rozmezí 340 a 370 milionů měsíčně. To znamená, že do Účtenkovky je registrován přibližně jen každý pětadvacátý paragon. Kritikové tvrdí, že loterie nemá takový efekt, jaký si ministerstvo představovalo. Upozorňují třeba i na to, že náklady ve výši desítek milionů korun putují ze státní pokladny nebo že zapojením do loterie se z občanů stávají "státní" kontroloři soukromých podnikatelů. Podle opoziční ODS by se měla EET včetně Účtenkovky zrušit. K tomu se ovšem Babišova vláda nechystá.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.