Zajišťovací příkazy dopadly na dva tisíce firem, ty podaly na finanční správu více než 250 žalob. Neuspěly ani tři čtvrtiny

9.1.2019

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Od roku 2014, kdy do vedení Generálního finančního ředitelství (GFŘ) nastoupil Jiří Žežulka (v současné době je partnerem skupiny APOGEO), začala finanční správa ve velkém využívat takzvané zajišťovací příkazy - mimořádný prostředek k zadržení peněz firmám, u nichž se objevilo podezření z daňových úniků.

V roce 2013 jich bylo vydáno 457, další rok už přes tisíc a v následujících třech letech ještě téměř o polovinu více. Radikální nástroj dopadl na dva tisíce firem, některé dokonce zlikvidoval. Berní úředníci také postupně zajišťovali menší a menší částky. V roce 2013 šlo průměrně o 22 milionů korun, v roce 2015 to bylo už jen 8,6 milionu a za prvních deset měsíců loňského roku dokonce průměrně čtyři miliony korun.

Na začátku prosince 2018 finanční správa evidovala už 262 správních žalob, kde se postižené firmy domáhaly toho, aby soud zajišťovací příkaz přezkoumal. V těchto řízeních byli správci daní úspěšní jen v 69 procentech (údaj k 3. prosinci 2018).

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.