Zátah na Airbnb postihne tisíce lidí. Češi si z pronajímání bytů turistům udělali tvrdý byznys bez pravidel

9.8.2018

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Finanční správa nyní po nedávném zjištění HN odtajnila detaily velkého kontrolního zátahu proti sdílené ekonomice. Berní úředníci už mají k dispozici veškeré informace potřebné k tomu, aby tisíce lidí, kteří se živí díky Airbnb či taxislužbě Uber, přiměli k zaplacení dosud neuhrazených daní.

Podle loňské vládní studie by stát mohl jen od pražských pronajímatelů bytů přes službu Airbnb ročně vybrat přes 460 milionů korun. Částka ale může být ještě vyšší. Generální finanční ředitelství (GFŘ) uvedlo, že má údaje o příjmech takových pronajímatelů za poslední tři roky, za něž bude chtít taxy rovněž uhradit, a to včetně penále. Další peníze by navíc mohla získat také města, kde Airbnb působí. Mnoho hostitelů v nich neplatí předepsané místní poplatky, což se týká především Prahy, ale také Brna či Karlových Varů. "Informace můžeme Praze poskytnout.

Z hlediska výběru rekreačních a lázeňských poplatků je město správcem daně," říká Jiří Fojtík, šéf sekce metodiky a výkonu daní na GFŘ. Údaje, o něž nyní hlavní město projevilo zájem, mohou podle pražského radního Jana Wolfa (Trojkoalice) poskytnout městu páku na to, aby nevybrané poplatky ve výši až sto milionů korun ročně získalo.

Podle loňské vládní studie by stát mohl jen od pražských pronajímatelů bytů přes službu Airbnb ročně vybrat přes 460 milionů korun.

Počet pronajímaných bytů přes Airbnb - a s tím neuhrazených poplatků - přitom v Praze neustále roste. Podle údajů společnosti AirDNA, která z webu služby sbírá veřejně dostupná data, se od loňska zvýšil počet pražských nabídek ubytování téměř na 28 tisíc. Airbnb však na druhou stranu uvádí, že turisté z této platformy v hlavním městě utratili za loňský rok více než 10 miliard korun. Podle AirDNA nabízí v současné chvíli byt, dům či pokoj v Praze téměř pět a půl tisíce pronajímatelů. V průběhu roku však podle odhadů může na stránce inzerovat i více než dvojnásobek lidí.

Jak HN zjistily u jednotlivých městských částí, předepsaný patnáctikorunový rekreační poplatek za ubytovanou osobu a noc platí jen necelé tři tisíce z nich. Právě kvůli tomu pražští politici Airbnb kritizují. Navíc jim vadí, že se z původně sdíleného ubytování stalo především výnosné podnikání.

"Dnes je to tvrdý byznys, hoteliérnictví bez pravidel," říká radní Wolf. Praha je v tomto ohledu mezi evropskými metropolemi na vrcholu žebříčku. Podle studie poradenské společnosti Colliers International je téměř 70 procent pronájmů přes Airbnb provozováno subjekty s více než jednou nabídkou a téměř dvě pětiny z nich mají nabídek více než 10. Pronajímatelé přes Airbnb navíc na rozdíl od hotelů neodvádí šestikorunový ubytovací poplatek.

Novela zákona o místních poplatcích, se kterou letos přišlo ministerstvo financí, by měla tyto dva poplatky spojit v jeden povinný pro všechny. Vlastníci Airbnb bytů a domů se dosud mohli placení daní a dalších poplatků vyhýbat. Americká firma jejich identitu i nadále tají, pokud se tedy státu sami nepřihlásili, povinnostem se vyhnuli. Finanční správa stále "z důvodu taktiky a mlčenlivosti" tají, jak se jí nyní podařilo totožnost pronajímatelů získat.

HN ovšem alespoň potvrdila, že má přehled o všech jejich příjmech za poslední tři roky a v případech, kdy lidé výdělky z Airbnb nedanili, bude po nich vymáhat taxy včetně penále. Uživatelé, kteří daně neodvedli za rok 2015, tak mohou s pokutami zaplatit až o 40 procent více, než je výše daně. "Daňová povinnost navíc v tomto případě vzniká nejen u daně z příjmů, ale i u DPH," upozorňuje Richard Jahoda, partner poradenské firmy Grinex Czech Republic.

Berní úředníci považují pronajímatele za podnikatele, a proto se na ně vztahuje i povinnost odvést v Česku DPH z poplatků, které si zahraniční služba strhne.

Jiří Žežulka, bývalý náměstek na finanční správě, navíc upozorňuje, že jsou pronajímatelé jako podnikatelé povinní provést odvody sociálního a zdravotního pojištění, a pokud tak v minulých letech neučinili, hrozí jim za to sankce. Praha dokonce na svých informačních stránkách o sdíleném ubytování hrozí sankcí až 500 tisíc korun za nesplnění ohlašovací povinnosti v souvislosti s místními poplatky.

Šéf firmy Blahobyty Matěj Koutný, která pronájmy na Airbnb pro své klienty spravuje, však tvrdí, že v šedé zóně daňových neplatičů se pohybují především drobní pronajímatelé. "Padne na ně takové množství povinností a problémů, že chápu, že to radši ani nepřiznají."

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.