Informace pro zaměstnavatele COVID-19

20.3.2020

picture

Související služby

Účetní a mzdové poradenství

Zpět na výpis

Vážení klienti a obchodní přátelé,

uvědomujeme si, že informací kolem koronaviru je mnoho a z tohoto důvodu jsme se je rozhodli profiltrovat a zpřehlednit pro Vás z pohledu Zaměstnavatele.

Zajímalo nás, jak se jednotlivé nástroje projeví ve vašich nákladech. 

1.       Ošetřovné

·        Překážka na straně zaměstnance.

·        Zaměstnavatel se v tomto případě plně zbavuje nákladů na zaměstnance a tuto dávku proplácí ČSSZ.

·        Podle rozhodnutí Vlády z 19. 3. 2020 mohou ošetřovné čerpat také rodiče s dětmi do 13 let po celou dobu mimořádných opatření.

·        Ošetřovné vystavuje na žádost rodiče škola / školka, nikoliv lékař.

2.       Nemoc / karanténa

·        Jedná se o překážky na straně zaměstnance.

·        Zaměstnavatel hradí prvních 14 dní pracovní neschopnosti podle redukčních hranic, poté hradí ČSSZ.

·        Podle rozhodnutí Vlády z 19. 3. 2020 je možné využít programu Antivirus, Režimu A - Nařízení karantény zaměstnancům.

·        Náhrada mzdy nebo platu bude zaměstnancům vyplácena ve výši 60 % průměrného vyměřovacího základu. Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek v plné výši vyplacené náhrady mzdy.

·        O nemoci / karanténě rozhoduje lékař / hygienická stanice.

3.       Uzavření / omezení provozu

·        Jde o překážku na straně zaměstnavatele.

·        Dle informací dostupných na MPSV ze dne 12. 3. 2020 se jedná o překážku v práci dle § 208 zákoníku práce, po dobu jejíhož trvání zaměstnanci náleží náhrada mzdy/platu ve výši jeho průměrného výdělku, tedy 100 % náhrada.

·        Podle rozhodnutí Vlády z 19. 3. 2020 je možné využít programu Antivirus, Režimu B - Nemožnost přidělovat práci zaměstnancům z důvodu mimořádných krizových opatření vlády. 

·        Zaměstnavateli je na základě usnesení vlády o přijetí krizových opatření v souvislosti s výskytem nákazy COVID-19 nařízeno uzavření provozu. Náhrada mzdy nebo platu vyplácena zaměstnanci ve výši 100 %. Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek ve výši 80 % vyplacené mzdy.

V minulých dnech vznikl výše uvedený Program ochrany zaměstnanosti Antivirus. Díky tomuto programu bude stát prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzovat firmám vyplacené prostředky po dobu trvání překážky.  

Nutnou podmínkou je prokázat, že překážka v práci vznikla v důsledku nákazy COVID-19 a u každého zaměstnance bude nutné odlišit důvod překážky v práci.

Situaci nadále monitorujeme, a pokud byste měli v této souvislosti jakékoliv dotazy, jsme Vám plně k dispozici.

Tým APOGEO Group

 

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.