Na co dát začátkem roku pozor u závislé činnosti

14.11.2005

picture

Zpět na výpis

Roční zúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti se bude lišit oproti loňskému roku zúčtováním daňového zvýhodnění na dítě. Další změny přinese projednávaná novela zákona o daních z příjmů.
 

Jak naznačuje legislativní vývoj, počátkem příštího roku budou mít mzdové účtárny napilno. Bude nutné se vypořádat se zúčtováním daňového zvýhodnění na dítě (např. v novém formuláři pro roční zúčtování příjmů ze závislé činnosti). Zaměstnavatelé zaměstnávající daňové nerezidenty musejí k vyúčtování připojit jako přílohu č. 2 též formulář "Přehled souhrnných údajů zaznamenaných na mzdových listech poplatníků uvedených v § 2 odst. 3".

 

Institut společného zdanění manželů by teoreticky mohl mzdovým účtárnám ulevit, neboť se bude u menšího množství zaměstnanců provádět roční zúčtování daně. Naroste však počet vystavovaných potvrzení o zdanitelných příjmech.

 

Po novele zákona o daních z příjmů pro rok 2006 by se do zdanitelných příjmů zdaňovacího období roku 2005 neměly zahrnovat příjmy za toto období zúčtované a nevyplacené do 31. ledna 2006. Např. mzda za prosinec 2005 vyplacená v únoru nebude příjmem roku 2005, ale roku 2006. Přesto bude nutné z ní srazit zálohu na daň podle pravidel roku 2005 a tato záloha se započte až proti daňové povinnosti roku 2006.

 

Pro zúčtování mezd za leden 2006 je třeba počítat s náhradou dalších nezdanitelných částí základu daně slevami na dani.

Zdroj: Verlag Dashöfer

Další novinky z kategorie - Novinky

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.