Novela daňového řádu

11.5.2020

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Rádi bychom upozornili na chystané změny daňového řádu, které schválila Vláda ČR. Nejpodstatnější změnou, kterou lze hodnotit ve prospěch daňových subjektů, je nově zavedena možnost částečného vrácení nároku na odpočet, který správce daně již nezpochybňuje ani nekontroluje v rámci daňové kontroly. Tento nárok na odpočet se bude vyplácet ve formě zálohy.

V rámci novely daňového řádu nově bude možné žádat o prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, což předchozí úprava nepřipouštěla. Možnost prominutí je posuzována na základě individuální žádosti poplatníka s ohledem na závažnost důvodů.

Řadu ustanovení v neprospěch daňové veřejnosti se zákonodárcům nepodařilo prosadit. Tak např. je zachována lhůta 30 dnů pro vrácení nadměrných odpočtů, respektování toleranční doby 5 dnů pro podání daňového přiznání. Presto nově daňový subjekt je povinen počítat s kratší toleranční dobou pro placení daně, která po novelizaci daňového řádu bude činit 3 pracovní dny. To znamená, že v případě pozdní úhrady daňové povinnosti poběží úrok z prodlení již od čtvrtého pracovního dne.

Předpokládaná účinnost zákona s ohledem na vývoj legislativního procesu je navrhována od 1.ledna 2021.

 

Další novinky z kategorie - Novinky

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.