Změny v oblasti DPH u nájmu nemovitých věcí

2.2.2021

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Od 1. ledna 2021 vstoupila v účinnost novela zákona o DPH a s ní i změna v ustanovení § 56a týkající se nájmu nemovité věci, která omezuje možnost zdanění nájmu vybraných nemovitých věcí.

Nájem nemovité věci je dle § 56a zákona o DPH až na výjimky osvobozen bez nároku na odpočet, právní úprava účinná do 31. prosince 2020 však umožňovala plátci DPH rozhodnout se, zda u nájmu nemovitosti jinému plátci DPH uplatní na výstupu DPH.

Novela účinná od 1.1.2021 omezuje možnost dobrovolného zdanění nájmu jiným plátcům. Od letošního roku již není možné, aby plátce uplatnit daň u nájmu níže uvedených nemovitých věcí:

  • stavby rodinného domu podle právních předpisů upravujících katastr nemovitostí,
  • obytného prostoru,
  • jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru,
  • stavby, v níž je alespoň 60 % podlahové plochy této stavby nebo části stavby, je-li  pronajímána tato část, tvořeno obytným prostorem,
  • pozemku, jehož součástí je stavba rodinného domu, obytný prostor nebo stavba podle písmene d), s níž je tento pozemek pronajímán,
  • práva stavby, jehož součástí je stavba rodinného domu nebo stavba podle písmene d), s níž je právo stavby pronajímáno

Je důležité upozornit, že změna se týká i nájemních smluv uzavřených do 31. 12. 2020 a je nutné od 1. 1. 2021 přestat zdaňovat nájem u výše vyjmenovaných nemovitých věcí. Plátci, kteří po novelizaci dle § 56a odst. 3 ZDPH nemohou uplatňovat u nájmu nemovitých věcí DPH, budou zpravidla povinni provést úpravu odpočtu daně. V případě staveb, jednotek a jejich technického zhodnocení činí lhůta pro úpravu odpočtu daně 10 let od jejich pořízení.

 

 

Další novinky z kategorie - Novinky

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.