26. 03. 2019

Aktuality

Daňový balíček

V úterý 12. 3. 2019 schválila Poslanecká sněmovna daňový balíček, který v sobě zahrnuje zejména změny zákona o daních z příjmů (implementace evropských směrnic ATAD) a dílčí změny zákona o DPH (změna sazby při dodání tepla). Účinnosti kromě výjimek nabydou novely od 1. 4. 2019.

Daňové přiznání

Daňové přiznání se podává nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Tradičně se tak na konci března tvoří fronty na finančních úřadech po celé zemi.

Letos je posledním možným dnem k podání přiznání 1. duben. To je také den, kdy musí být zaplacena daň z příjmu. Jinak to mají poplatníci s prodlouženou lhůtou o tři měsíce například na základě plné moci daňového poradce. Ti odevzdávají daňová přiznání až v červenci. Jestliže máte datovou schránku, musíte poslat daňové přiznání elektronicky, tedy prostřednictvím této schránky.

Britský kapitál se z Česka pomalu stahuje

Počet firem s britskými majiteli se za poslední rok snížil o 3,3 % a objem kapitálu v základním jmění českých firem o 15 %. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode pro ČTK.

"Britské firmy v ČR nejrychleji přibývaly těsně před a po brexitu, tedy v období, kdy se podnikatelé připravovali na možné následky rozhodnutí vystoupení Velké Británie z EU. Doposud historického maxima bylo dosaženo v březnu loňského roku, kdy v ČR podnikalo přes 5 000 společností, které ovládali britští vlastníci. Nicméně za poslední rok (od března 2018) se počet firem s britským vlastníkem snížil o 163, tj. o 3,3 %," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Výrazněji však klesal kapitál upsaný v základním jmění českých firem, a to ze 44,1 miliard v roce 2018 na současných 37,7 miliard korun. Odliv kapitálu o 6,4 miliard korun představuje pokles téměř o 15 %.

"Rozhodně nemůžeme říci, že by firmy s britským kapitálem podnikající v ČR (nebo naopak ty s českým podnikající v Británii) současné dění nějak odradilo. Zatím se totiž, soudě alespoň podle dostupných dat, žádné hromadné úbytky britských investic v ČR nekonají," komentoval čísla manažer společnosti Smart Office & Companies Michael Dobrovolný.

Firmy v ČR

V roce 2018 vzniklo v Česku 31 634 obchodních společností a zaniklo jich 13 328. Počet nově vzniklých firem byl druhý nejvyšší v historii ČR, zatímco počet zaniklých společností byl úplně nejvyšší. Celkem tak v ČR v uplynulém roce přibylo 18 306 obchodních společností. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Hotel Don Giovanni změnil vlastníka za asistence skupiny APOGEO

Při prodeji pražského hotelu Don Giovanni, který nedávno koupil skandinávský rodinný fond Wenaasgruppen, asistovala česká poradenská skupina APOGEO. „Naše práce při prodeji hotelu – předprodejní finanční a daňová prověrka, interní valuace a analýzy, jakož i strukturování transakce včetně modelace účetních a daňových dopadů – je pro nás logickým vyústěním vztahu s klientem, kterému jsme před několika lety pomáhali hotel koupit,“ říká Pavel Postl, partner APOGEO pro oblast transakcí.

Nechte si zasílat náš newsletter

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.