23. 05. 2019

Aktuality

Ocenění „Symbol úspěšných“

Poradenská skupina APOGEO Group získala ocenění „Symbol úspěšných“ v žebříčku 100 Obdivovaných firem České republiky za profesionální kvalitu služeb. Žebříček nejobdivovanějších firem vyhlašuje každoročně sdružení Czech Top 100. Nejobdivovanější firmy vybírá na 1500 zástupců soukromých firem, ale i vysokých škol nebo vládních institucí. Vybírají podle toho, jak se firmě v dlouhodobém měřítku daří, ale i jaké má ve společnosti jméno.

Prověřte, zda Vaše společnost vyplácí příjmy, na které se nová oznamovací povinnost vztahuje

Finančním úřadům se budou oznamovat příjmy, které obecně v ČR podléhají srážkové dani, ale jsou od ní osvobozeny nebo zdanění nepodléhají na základě smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
Měsíčně se budou oznamovat platby nezdaňované nebo osvobozené od srážkové daně (např. dividendy, úroky, licenční poplatky), které přesáhnou částku 100 000 Kč. Pokud takové příjmy budou vyplaceny v dubnu 2019, mělo by první oznámení proběhnout již v květnu 2019.

Existuje také možnost požádat finanční úřad o zproštění oznamovací povinnosti až na 5 let. Žádost o zproštění oznamovací povinnosti se podává na příslušný finanční úřad, nicméně není zcela zřejmé, co bude správcem daně považováno za odůvodněné případy pro zproštění plátce od této oznamovací povinnosti.

Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí

Nově od 1. 4. musí plátci oznamovat správci daně příjmy vyplacené daňovému nerezidentovi, které podléhají srážkové dani, příjmy osvobozené od daně nebo pokud na základě mezinárodní smlouvy nepodléhají zdanění v ČR. Oznamovací povinnost se nevztahuje na osvobozené příjmy, jejichž výše u jednoho příjemce nepřesáhne 100 000 Kč.

Omezení uznatelnosti nadměrných výpůjčních výdajů

Nadměrné výpůjční výdaje jsou daňově uznatelné pouze do limitu, který je buď 80 mil. Kč anebo 30 % daňového zisku před úroky, zdaněním a odpisy. Za limit se použije vyšší z obou částek. Omezení výpůjčních výdajů se nevztahuje na finanční instituce např. banky, pojišťovny, investiční fondy a další.

Splatnost daně z nemovitých věcí

Blíží se splatnost daně z nemovitých věcí. Pokud daňová povinnost převýšila 5 000,- Kč, je splatná ve dvou splátkách a to k 31. 5. 2019 a 30. 11. 2019. V případě, že daňová povinnost nepřesáhla částku 5 000,- Kč, je pak splatná v plné výši k 31. 5. 2019.

Neprávem obviněn z milostného románku se studentkou, požadoval jako náhradu újmy pět milionů korun

Bulvár na Váš úkor a čistě za účelem navýšení svého zisku poruší zákon, často s devastujícím dopadem na Váš život, a jste to Vy, koho čeká složité rozhodování, zda máte psychickou kapacitu, čas a hlavně finanční zázemí se domáhat spravedlnosti. Tak shrnuje zkušenosti ze své advokátní praxe Alena Andruško, která pomohla vysoudit od vydavatelství Empresa Media odškodnění 900 tisíc korun rodině herce Karla Rodena.

"Pravdou je, že v několika případech se výše zadostiučinění přiblížila k milionu korun, včetně mých klientů, ale zatím je to výjimkou. Dosáhl na něj, pokud vím, pan Töpfer nebo například pan Vašut," dodává advokátka. "S ohledem na absenci ekonomicky zdůvodnitelného, racionálního a zpětně přezkoumatelného postupu posuzují soudy tyto záležitosti v kontextu minulých judikátů a obecných zásad slušnosti," potvrzuje Pavel Tůma, partner české poradenské společnosti APOGEO.

S Petrem Novákem ze znaleckého ústavu APOGEO Esteem poslední dva roky intenzivně pracovali na metodice, která by současný stav pomohla změnit. "Pro lepší představu, jak by mohla tato metodika v praxi fungovat, jsme zpracovali případovou studii vycházející z reálného sporu spisovatele Michala Viewegha s bulvárním deníkem," popisuje Tůma.

PŘEČTĚTE SI CELOU ZPRÁVU

Nechte si zasílat náš newsletter

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.