7. 02. 2020

Úvodní slovo

Vážení klienti a obchodní přátelé,

rok se s rokem sešel, vánoční svátky kolem nás prolétly rychlostí světla a rok 2020 je již z 1/12 téměř za námi. A zatímco naši volení zástupci zrušili dle mého názoru krásné a poutavé novoroční ohňostroje, aby tímto gestem naplnili své ambice týkající se zmírnění změn klimatu na naší planetě, zásobují nás tradičně o to více novelami nejrůznějších zákonů a předpisů, které bohužel ve většině případů dělají jednoduché věci čím dále více složitějšími – namátkově jsou to změny v oblasti sociálního a zdravotního pojištění, v oblasti nemocenské, elektronické neschopenky a standardní novely zákonů v daňové oblasti.

Jedna změna je však více signifikantní a projeví se opětovně v nákladech nás všech: další indexace minimální mzdy pro rok 2020, a to směrem nahoru. Na jednu stranu je to bohulibý krok pro masy našich spoluobčanů, na druhou stranu jde pro nás, podnikatele – motor hospodářství se svými odvody ve formě platů zaměstnanců, plateb sociálního a zdravotního pojištění, nespočtem odvodů na rozličné daně a další administrativní poplatky a úkony – opět o další navýšení zpravidla už tak významné položky osobních nákladů. To nás pak nutí k revizi jiných nákladových položek, abychom zachovali očekávanou míru profitability, a krátí rozpočty na jiné aktivity, které jsou z hlediska společenských přínosů násobně zajímavější než o „pár stovek“ vyšší částka na výplatní pásce.

Mimochodem na každém kroku pak můžeme vidět výsledky této bohulibé politiky: zrychlující se roztáčení spirály jak na jedné straně zvyšujících se finančních možností mas, tak na druhé straně růstu cen položek za artikly zbytné i nezbytné. Celková bilance mi pak vychází jako záporná: tedy paradoxně přestože více dostanu, ještě více vydám.

Pro mě osobně rok z důvodů výše uvedených začal chmurnou skutečností, že z vyprodukované hodnoty musím opět více povinně věnovat na chod a provoz státu. O efektivitě těchto dodatečných zdrojů v jeho rukou se nemusím dále rozepisovat.

Nicméně neopouští mě přesvědčení, že to s námi naši volení zástupci myslí ve finále dobře – proč by to jinak dělali? – a že z vrcholu společenské pyramidy vidí dále než my, kteří jsme součástí jejích středních pater.

Aby vše nevyznívalo jen pesimisticky, věřím v dlouhodobý potenciál naší společnosti a hospodářství. Setrvačnost dává čím dál více vidět, kam přesně nás doveze (a daleko to není), a když přidáme ze zásob nebo státních hmotných rezerv (dokud ještě jsou) trochu toho fosilního paliva ve formě neekologického benzinu či nafty, budeme moci opět šlápnout na plyn a akcelerovat, excelovat. Tak jako jsme v minulosti excelovali již mnohokrát.

Přeji tedy nám všem dostatek paliva na uskutečnění plánů pro rok 2020 a taktéž těch dlouhodobých!

 

Tomáš Brabec
Partner / Audit Services

Nechte si zasílat náš newsletter

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.