Při vstupu na burzu v květnu 2014 byla zahajovací cena 160 korun

1.7.2014

picture

Zpět na výpis

První skutečně české IPO - vstup na burzu cenných papírů.

Úvodní slovo

V květnu 2014 bylo zahájeno obchodování s emisí akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group, a.s., (PLG), na trhu Prime Market Burzy cenných papírů Praha. Tržní kapitalizace emise v den zahájení obchodování činí 1,870 mld. Kč.

PLG je čtvrtou největší českou pivovarnickou skupinou podle lokálních prodejů a pátou podle celkové produkce. Skládá se ze sedmi regionálních pivovarů (Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora), které se nacházejí na území Čech a Moravy, a jsou centrálně řízeny. Zahájení jejich činnosti sahá až do středověku a nejstarší pivovar byl založen již v roce 1298.

Klient po přípravách skupiny k neveřejnému úpisu dosáhl stavu, který spolu se svými poradci vyhodnotil jako optimální pro veřejnou nabídku. Kromě ekonomických a organizačních faktorů toto rozhodnutí ovlivnila také velmi pozitivní odezva ze strany kvalifikovaných institucionálních investorů.

Hlavními motivy klienta bylo získání prostředků z prodeje nových akcií k získání nových odběratelů z řad gastronomických zařízení, k akvizici středně velkého pivovaru s ročním výstavem 80-100 tisíc hektolitrů piva a k zvýšení exportu svých produktů na klíčových exportních trzích v Rusku / Společenství nezávislých států a na Slovensku.

Klient tedy očekával a předjímal zájem institucionálních investorů a měl proto zájem o prezentaci konsolidovaných auditovaných výsledků hospodaření skupiny dle IFRS. Tento způsob výkaznictví je jednak srozumitelný nadnárodním investorů, jednak akcentuje hledisko hodnoty podniku pro stakeholdery.

Průběh zakázky

Tým auditorů přistoupil k zadání tak, že nejprve převedl závěrky jednotlivých společností z CZ GAAP do IFRS, tyto výkazy následně konsolidoval na úrovni holdingu PLG. Takto připravená data pak byla předmětem nezávislého auditu. Tento postup byl v klíčových ohledech konstruktivnější, personálním obsazením týmu bylo dosaženo v oblasti odbornosti vhodnější skladby kompetencí než u stávajících auditorů. Lze tvrdit, že valná část (90-95%) finanční části prospektu emitenta byla připravena týmem našich auditorů.

Během prací se – tak jako v mnoha dalších projektech – ukázalo, že komunikace a koordinace doručení klíčových informací je přinejmenším stejně důležitá, jako informace a podklady samotné. V některých případech došlo k prodlení na vstupu v řádu několika týdnů. Ačkoliv byla spolupráce s některými externími poradci klienta suboptimální, podařilo se proaktivním řízením finanční a auditorské části projektu a průběžnému kontaktu s vedením a akcionáři společnosti vliv těchto prodlev na dokončení projektu eliminovat. Během realizace zakázky vykrystalizovala jasná zadání v oblasti procesního auditu, znaleckých úkolů a účetního reportingu, která jsou nyní předmětem další práce nejen naší, ale i dalších poradců.

Závěr

Kromě dobře odvedené práce, koordinace při získávání informací a eliminace suboptimálních poradců klient ocenil také naši čitelnou cenovou politiku, která mu umožnila dlouho před započetím prací alokovat rozpočet – jak na převod z CZ GAAP do IFRS, na konsolidaci IFRS závěrek a audit závěrky konsolidované dle IFRS, tak na obligatorní kvartální reporting.

Skupina APOGEO Group spolu s dalšími partnery (Erste Corporate Banking / Česká spořitelna, a.s., HSP & Partners advokátní kancelář v.o.s., Havel, Holásek & Partners s.r.o., advokátní kancelář) připravila emitenta pro úspěšný vstup na BCPP zejména ověřením konsolidované účetní závěrky skupiny PLG dle IFRS a přípravou finanční části prospektu emitenta – základního podkladu pro rozhodování potenciálních kupujících.

Je zřejmé, že jsme dokázali klientovi dodat kvalitní a včasnou službu, v tomto konkrétním případě velmi rozsáhlou, kdy nás klient upřednostnil naše služby před službami svých dosavadních auditorů. PLG jsme historicky poskytli rovněž znalecké služby při refinancování bankovních úvěrů.

Věříme, že i další klienti/potenciální klienti ve skupině APOGEO Group najdou partnera, který dokáže překvapit svou kvalitou, včasností, širokou paletou služeb a klientským přístupem.

Další novinky z kategorie - Případové studie

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.