Úspěšné vrácení DPH z jiného členského státu EU

22.10.2013

picture

Zpět na výpis

Rekreační jachta zakoupená v Nizozemském království.

Úvodní slovo

Vrácení DPH z jiného členského státu EU je poměrně častým úkolem, kterým se v rámci mezinárodního daňového poradenství APOGEO zabývá. Úspěšné řešení vrácení DPH totiž velmi často vyžaduje dostatek znalostí zkušeností.

Již od roku 2010 je v České republice platný systém pro vrácení DPH z jiných členských států EU a proto již není nutné zasílat žádost o vrácení DPH přímo státně příslušnému správci daně. Ministerstvo financí České republiky pro tyto účely zřídilo speciální aplikaci na portále České daňové zprávy.

Ale správným vyplněním a odesláním žádosti však konkrétní práce teprve začínají.

Průběh zakázky

Český podnikatel zakoupil v Nizozemském království rekreační jachtu za účelem dalšího pronájmu. Předmětem našeho zadání bylo tedy v našem případě vrácení DPH za loď českému podnikatelskému subjektu.

Klíčovým momentem bylo prokázání, že jachta byla pořízena a bude využívána k podnikatelské činnosti – v tomto případě pronájmu třetím osobám.

Nizozemský správce daně byl v řízení velmi pečlivý a dožádal od českého podnikatele k prokázání řady skutečností množství dokumentace. Hlavními dokazovanými skutečnostmi bylo nejen prokázání existence, sídla a způsobu jednání podnikatele a pořízení lodě, ale zejména způsob pořízení a doložení samotného pronájmu, nájemců a míst, kde k nájmu došlo a bude docházet.

Proto byla sestavena kompletní dokumentace s cizojazyčnými překlady zahrnující vše od výpisu z obchodního rejstříku, přes část hlavní knihy, prokazující začlenění lodi do obchodního majetku, až po smlouvy na pronájem.

Po doložení probíhala velmi intenzivní komunikace a diskuse s nizozemským správcem daně, kterou z odborného hlediska komplikovaly na české poměry neobvyklé požadavky nizozemského správce daně, a z praktického hlediska časová proluka způsobená opravami technických nedostatků. Tyto technické nedostatky byly předmětem reklamace českého vlastníka u nizozemského výrobce mezi pořízením lodi a jejím prvním využitím k pronájmu.

Závěr

Českému podnikateli bylo z rekreační jachty zakoupené v Nizozemském království vráceno DPH ve výši 5 mil. Kč. Tato částka je pro valnou většinu českých podnikatelů sice významná, ale velmi často obtížně dosažitelná kvůli administrativním a byrokratickým překážkám.

Přitom je pro českého podnikatele nejjednodušším řešením zmocnění daňového poradce APOGEO, který má praktické zkušenosti s jednáním se správci daně v různých zemích EU, a udělená plná moc pro jednání se správci daně v České republice a v zahraničí umožní kompletní zastoupení klienta a minimalizaci jeho zapojení do byrokracie celého procesu.

Další novinky z kategorie - Případové studie

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.