Praktické informace a postupy pro odhad hodnoty nemovité věci

Téma

Seminář je určen spíše pro zájemce z široké veřejnosti, kteří chtějí porozumět základním principům oceňování nemovitých věcí, vítáni jsou rovněž začínající zástupci profese působící v oblasti nemovitostí.

Na kurzu získáte základní přehled o hlavních zásadách a principech oceňování nemovitostí na tržní bázi, seznámíte se s praktickými zdroji informací pro odhad ceny nemovitosti a naučíte se rozpoznat hlavní cenotvorné faktory. Zároveň na kurzu budete mít možnost sami si vyzkoušet shromáždění veřejně dostupných informací potřebných pro ocenění a stanovit hodnotu nemovitosti.

Po absolvování budete schopni zjednodušeným způsobem ocenit vybranou nemovitost nebo budete schopni stanovit obvyklé nájemné, zároveň získáte potřebný základ pro případnou práci v pozici odhadce. Rovněž získáte přehled o aktuální situaci nemovitostního trhu v ČR.

Přednášející:

Program:

Seminář je připraven ve spolupráci s 1.VOX, a.s. 

Úvod:

 • základní pojmy – vyjasnění rozdílu mezi cenou obvyklou, cenou zjištěnou a tržní hodnotou, hodnototvorné faktory jednotlivých druhů nemovitostí,
 • důvody ocenění – obligatorní, dobrovolné,
 • metody tržního ocenění – nákladová metoda, výnosová metoda, metoda tržního porovnání.
   

Zdroje informací:

 • katastr nemovitostí – vyhledávání v katastru nemovitostí, využití nástrojů katastru nemovitostí, zjištění cenových údajů o nemovitostech, pořízení údajů z katastru nemovitostí – list vlastnictví, informace o řízení, kupní smlouvy apod.,
 • územní plánování – způsoby využití ploch, zastavitelné/nezastavitelné území, záplavové území, technická infrastruktura, praktická ukázka využití mapových aplikací IPR Praha, 
 • inzerce realitních kanceláří – správná volba vyhledávacích kritérií na realitních serverech, výběr relevantních vzorků pro ocenění, vypovídací hodnota informací z realitních inzercí, využití vybraných vzorků pro stanovení hodnoty/výše nájemného.
   

Ocenění porovnávací metodou:

 • cenotvorné faktory – základní hodnotící kritéria,
 • postup ocenění – sběr informací, porovnávací analýza, stanovení výsledné hodnoty nemovitosti,
 • praktický příklad – budete mít možnost si vyzkoušet ocenění nemovitosti pomocí metody tržního porovnání, demonstrace ocenění a řešení příkladu.
   

Ocenění výnosovou metodou:

 • nejpoužívanější výnosové metody ocenění,
 • hlavní generátory hodnoty – výnosy, náklady, výnosová míra,
 • příklad ocenění metodou věčné renty – ukázka jednoduchého a praktického ocenění nemovitosti, pomocí výnosové metody věčné renty, stanovení výše nájemného z hodnoty nemovitosti.
   

Situace na českém nemovitostním trhu:

 • analýza aktuální situace realitního trhu,
 • vývoj cen nemovitostí.


Dotazy a diskuze.

Poznámka:

Samozřejmostí je občerstvení, podkladové materiály a osvědčení o absolvování pro každého účastníka.

Kategorie

Oceňování

Kdy a kde

16.9.2021 od 9.00 hod.

Místo - adresa: SMOSK (K Centrum), Senovážné náměstí 23, 110 00 Praha 1

Cena Workshopu: 2 590 Kč

Přihlásit se na seminář

V případě svého zájmu, prosíme, o potvrzení účasti co nejdříve, nejpozději však do 9.9.2021.


Nevybrali jste si školení? Nechte si zpracovat školení na míru.

Více informací

Vzdělávací semináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.